Categorie

Slujbă arhierească de sfințire la schitul păstorit de doi frați gemeni

Data evenimentului:
Publicat

Doar doi viețuitori are Schitul Alba din comuna Hudești, Protopopiatul Dorohoi - părintele Rafael și părintele Irinarh, frați gemeni și de mamă, și de călugărie. Acest lucru nu a fost însă un impediment pentru ca locașul monahal să se dezvolte: cu multă trudă și credință, în ultimii ani s-a ridicat o casă monahală și un paraclis, închinate Sfântului Ioan Iacob Românul și Acoperământului Maicii Domnului. Ca o încununare a lucrărilor și pentru bucuria ctitorilor, slujba de sfințire a noilor așezăminte a fost oficiată de însuși Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, alături de un numeros sobor de preoți și diaconi.

Sâmbăta aceasta, 5 septembrie 2015, a fost o aleasă și luminoasă sărbătoare pentru credincioșii din zona Botoșanilor, care au participat în număr mare la slujba de sfințire a Casei monahale și a Paraclisului cu hramul „Sfântul Ioan Iacob Românul și Acoperământul Maicii Domnului” de la schitul Alba al Mănăstirii Gorovei. Târnosirea a fost oficiată de IPS Mitropolit Teofan, alături de un sobor de preoți și diaconi, din care n-au lipsit arhim. Ioan Harpa, exarh de zonă Botoşani al Arhiepiscopiei Iaşilor, protos. Teofil Timișag, starețul Mănăstirii Gorovei, pr. Stelian Ciurciun, protopop al Protopopiatului Dorohoi, pr. Constantin Pânzariu, protopop al Protopopiatului Darabani. La eveniment au fost prezente oficialități locale și județene și centrale, precum și foarte mulți credincioși.

Lăcaşul de cult al Schitului Alba a fost stropit cu apă sfinţită şi uns cu Sfântul şi Marele Mir atât la exterior, cât și pe interior, iar în masa Sfântului Altar au fost aşezate moaşte. După aşezarea moaştelor în masa altarului, a urmat spălarea şi ungerea sfintei mese cu apă sfințită și cu mir, iar icoane ale celor patru evanghelişti au fost prinse de masa altarului, câte una la fiecare colţ. Slujba a continuat cu punerea unui  acoperământ subţire pe sfânta masă, strânsă de altar cu o bandă tricoloră și pecetluită, după care masa altarului a fost împodobită cu un alt acoperământ mult mai bogat, precum și cu celelalte obiecte sfinţite, printre care antimisul, Sfânta Evanghelie, chivotul şi lumânări.După sfinţirea altarului şi împodobirea lui, întreaga biserică a fost cădită, iar IPS Teofan a uns cu Sfântul Mir cei patru pereţi ai bisericii şi sfintele icoane, făcând pe fiecare semnul crucii cu mir.

„Toți cei botezați în numele Sfintei Treimi sunt iconomi ai tainelor lui Dumnezeu”

După slujba de târnosire, soborul slujitor, în frunte cu Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, s-a îndreptat spre podiumul special amenajat în incinta așezării monahale, unde a debutat Sfânta Liturghie arhierească. După citirea Sfintei Evanghelii, conform tradiției, IPS Teofan a rostit un cuvânt de folos, în care a subliniat că fiecare credincios este dator să fie iconom responsabil față de darurile primite de la Dumnezeu:  „Cine sunt acești iconomi ai tainelor lui Dumnezeu, de care vorbește Sfântul Apostol Pavel? În mod special sunt cei rânduiți de Biserică pentru a săvârși sfintele taine și a le oferi poporului, dar prin extindere, putem spune că toți cei botezați în numele Sfintei Treimi sunt iconomi ai tainelor celor dumnezeiești. Orice om botezat, orice om cununat, care merge la Dumnezeiasca Liturghie sau la Sfântul Maslu, pentru vindecare sufletească și trupească, primește harul lui Dumnezeu. Acest har al lui Dumnezeu trebuie bine ținut în adâncimea ființei noastre prin credincioșie, astfel încât acesta să nu se piardă sau să se diminueze. Dacă Sfântul Apostol Pavel a spus că datoria fiecărui iconom, adică administrator al tainelor lui Dumnezeu, este credincioșia, atunci fiecare dintre noi trebuie să fim credincioși față de Botez, față de Taina Cununiei, față de harul care se pogoară peste noi la Dumnezeiasca Liturghie”.

Hirotesie în protosinghel pentru cei doi părinți frați gemeni

La finalul Sfintei Liturghii, după împărtășirea a zeci de copii și a numeroși credincioși cu Sfintele Taine, părintele protopop Stelian Ciurciun a dat citire unei copii a hrisovului de sfinţire, act semnat de IPS Mitropolit Teofan şi pus la slujba târnosirii în piciorul Sfintei Mese din Altar.

Drept răsplată pentru nevoința lor, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a oferit distincţii de vrednicie ctitorilor lăcaşului de cult, și acte de cinstire tuturor celor care au ajutat de-a lungul timpului la reabilitarea și pictarea lăcaşului de cult. Părinții Rafael Hobincu și Irinarh Hobincu au fost ridicați la rangul de protosingheli, iar principalii ctitori, d-na Maria Petrariu și d-l Vasile Macoviciuc au primit „Crucea Sfântul Ierarh Dosoftei pentru mireni”.

Povestea Schitului Alba a început în anul 1991, când Vasile Macoviciuc din comuna Hudești dona un teren Mănăstirii Gorovei pentru construirea unui locaș de cult. După ridicarea unui prim locaș de cult de mărimi modeste, în anul 2006 a fost începută construcția pe temelie de beteon a unei case monahale și a unui paraclis.Fondurile pentru ridicarea și înzestrarea noilor așezăminte au fost în cea mai mare parte donația credincioșilor, un aport deosebit avându-l d-na Maria Petrariu și d-na Domnica Harabulă.

(sursa: doxologia.ro)

Citește alte articole despre: